Drive Stats Q2 2026: Uitvalpercentages van Hardeschijven
Het beheren van een storage cloud is als het zijn van zowel de bouwer als de bouwinspecteur. Je kiest de materialen, zet ze op grote schaal in en keert kwartaal na kwartaal terug om te zien hoe de constructie standhoudt. Na meer dan 13 jaar aan het publiceren van de Drive Stats weten we de materialen in dit specifieke huis inmiddels zeer goed te kennen. Wanneer onze favoriete bouwmarkt dus een nieuwe en verbeterde baksteen introduceert (zo gezegd), willen we begrijpen hoe deze in het bouwwerk past.
Die vraag wordt relevanter naarmate schijven met een hogere capaciteit meer "dragend" worden. We volgen de prestaties van schijven van 20TB en hoger al als groep. Later in dit deel van de Drive Stats bespreken we enkele van de verschillen tussen onze huidige bouwstenen (CMR HDD's) en de nieuwe bakstenen. Maar eerst, om deze uitgebreide metafoor naar zijn onvermijdelijke conclusie te leiden: de inspectie (ook wel de statistieken genoemd).
Dit Drive Stats-rapport voor Q2 2026 begint met de laatste ronde: de geannualiseerde uitvalpercentages van dit kwartaal, de modellen die opvielen en het levenslang record van de vloot. Daarna kijken we naar enkele opkomende technologieën die de volgende fase van de constructie kunnen vormgeven.
Hardeschijf uitvalpercentages Q2 2026
Gedurende Q2 2026 heeft Backblaze 359.101 schijven gemonitord die worden gebruikt voor gegevensopslag. Voor onze evaluatie hebben we 3.881 opstartschijven (boot drives) en 705 harde schijven uitgesloten, omdat ze niet voldeden aan de criteria voor opname. In de volgende sectie van dit rapport bespreken we de gebruikte criteria. Na het verwijderen van deze schijven blijven er 354.415 harde schijven over om te analyseren. De onderstaande tabel toont de geannualiseerde uitvalpercentages (AFR) voor Q2 2026 voor deze collectie schijven.
Uitvalpercentages van Backblaze harde schijven voor Q2 2026
Rapportageperiode: 1 april 2026 – 30 juni 2026 inclusief. Criteria: Schijfmodellen met een aantal schijven > 100 en schijfdagen > 10.000 per 30 juni 2026 in Q2 2026.
| Fabrikant | Model | Grootte (TB) | Aantal schijven | Gem. leeftijd (Maanden) | Schijfdagen | Uitvallen | AFR (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HGST | HUH721212ALE600 | 12 | 2,599 | 78.4 | 236,107 | 7 | 1.08 |
| HGST | HUH721212ALE604 | 12 | 13,196 | 59.4 | 1,190,182 | 109 | 3.34 |
| HGST | HUH721212ALN604 | 12 | 9,694 | 83.8 | 861,297 | 180 | 7.63 |
| Seagate | ST8000DM002 | 8 | 6,903 | 114.8 | 563,210 | 38 | 2.46 |
| Seagate | ST8000NM000A | 8 | 239 | 40.4 | 21,499 | 0 | 0.00 |
| Seagate | ST8000NM005 | 8 | 13,112 | 104.7 | 1,177,541 | 111 | 3.44 |
| Seagate | ST10000NM0086 | 10 | 965 | 101.7 | 86,092 | 22 | 9.33 |
| Seagate | ST12000NM0007 | 12 | 972 | 78.8 | 87,496 | 10 | 4.17 |
| Seagate | ST12000NM0008 | 12 | 18,521 | 73.7 | 1,671,057 | 145 | 3.17 |
| Seagate | ST12000NM000J | 12 | 1,079 | 22 | 97,746 | 0 | 0.00 |
| Seagate | ST12000NM001G | 12 | 13,177 | 63.7 | 1,193,856 | 44 | 1.35 |
| Seagate | ST14000NM000J | 14 | 497 | 17 | 43,349 | 0 | 0.00 |
| Seagate | ST14000NM001G | 14 | 10,498 | 63.2 | 949,396 | 39 | 1.50 |
| Seagate | ST14000NM0138 | 14 | 1,235 | 65.5 | 110,410 | 25 | 8.26 |
| Seagate | ST16000NM000J | 16 | 171 | 15.4 | 14,221 | 1 | 2.57 |
| Seagate | ST16000NM001G | 16 | 35,100 | 43.7 | 3,162,117 | 56 | 0.65 |
| Seagate | ST16000NM002J | 16 | 467 | 41.7 | 42,086 | 4 | 3.47 |
| Seagate | ST24000NM002H | 24 | 9,631 | 12.2 | 861,587 | 78 | 3.30 |
| Toshiba | MG07ACA14TA | 14 | 37,171 | 67.1 | 3,368,924 | 179 | 1.94 |
| Toshiba | MG07ACA14TEY | 14 | 989 | 42.8 | 89,164 | 6 | 2.46 |
| Toshiba | MG08ACA16TA | 16 | 39,932 | 33.7 | 3,614,263 | 100 | 1.01 |
| Toshiba | MG08ACA16TE | 16 | 6,306 | 51.4 | 568,379 | 16 | 1.03 |
| Toshiba | MG08ACA16TEY | 16 | 4,857 | 53.5 | 439,243 | 44 | 3.66 |
| Toshiba | MG09ACA16TE | 16 | 905 | 6.2 | 68,429 | 2 | 1.07 |
| Toshiba | MG10ACA20TE | 20 | 25,270 | 12.1 | 2,117,524 | 64 | 1.10 |
| Toshiba | MG11ACA24TE | 24 | 9,620 | 5.8 | 824,903 | 13 | 0.58 |
| WDC | WUH721414ALE6L4 | 14 | 8,635 | 64.2 | 783,318 | 23 | 1.07 |
| WDC | WUH721816ALE6L0 | 16 | 2,970 | 53.3 | 268,875 | 30 | 4.07 |
| WDC | WUH721816ALE6L4 | 16 | 26,827 | 37.5 | 2,432,374 | 77 | 1.16 |
| WDC | WUH722222ALE6L4 | 22 | 45,665 | 19.1 | 4,146,339 | 63 | 0.55 |
| WDC | WUH722626ALE6L4 | 26 | 7,212 | 3.4 | 462,366 | 12 | 0.95 |
| Totaal | 354,415 | 31,553,350 | 1,498 | 1.73 |
Observaties en opmerkingen
De kwartaal-AFR is 1,73%, het hoogste percentage in lange tijd.
De eerlijst (nul uitvallen):
- Seagate ST8000NM000A (8TB)
- Seagate ST12000NM000J (12TB)
- Seagate ST14000NM000J (14TB)
Slechts één uitval:
- Seagate ST16000NM000J (16TB)
(Een schone sweep door Seagate).
Uitgefaserd: Dit kwartaal zijn twee schijven volledig met pensioen gegaan: de 4TB HGST HMS5C4040BLE640 (bijna negen jaar oud) en de 8TB HGST HUH728080ALE600 (bijna acht jaar oud).
Nieuwe modellen: Net als het vorige kwartaal hebben we geen nieuwe schijfmodellen toegevoegd. Dit is opmerkelijk, zeker omdat dit twee kwartalen op rij gebeurt. Dit betekent echter niet dat er geen nieuwe implementaties zijn; we zien dat de uitbreiding zich opnieuw concentreert op schijven van 20TB+.
Uitschieters in het hogere segment
Dit kwartaal hadden we drie uitschieters. Op basis van een kwartielanalyse wordt een uitschieter gedefinieerd als een AFR boven de 6,95%:
- HGST HUH721212ALN604 (12TB) — 7,63%
- Seagate ST10000NM0086 (10TB) — 9,33%
- Seagate ST14000NM0138 (14TB) — 8,26%
Voor elk van deze schijven zijn er duidelijke redenen voor de hoge uitvalpercentages. De HGST-schijf is bijna zeven jaar oud en de 10TB Seagate is bijna 8,5 jaar oud.
Tegelijkertijd hebben beide Seagate-schijven een vrij laag aantal exemplaren: de 10TB-schijf heeft er slechts 965, terwijl de 14TB-schijf er 1.235 heeft. Dit betekent dat hoewel ze respectievelijk slechts 22 en 25 uitvallen hadden, hun AFR relatief hoog uitviel.
Het is vermeldenswaardig dat er in totaal zeven schijven waren met een AFR > 3,0%. Hoewel we hebben vastgesteld dat dit geen uitschieters zijn, zijn dit nog steeds vrij veel hoge AFR's vergeleken met andere kwartalen; 10 van de 31 schijven hadden een AFR hoger dan 3,0%. Een vluchtige blik op de laatste paar kwartalen laat zien dat de verdeling naar de hogere kant van het spectrum neigt, wat natuurlijk het gemiddelde omhoog brengt.
Standaarddefinities
Zoals vermeld sluiten we schijven uit die niet aan onze criteria voldoen. Hieronder volgt een kort overzicht van deze uitsluitingen:
| Periode | Aantal schijven | Schijfdagen |
|---|---|---|
| Kwartaal | > 100 | > 10,000 |
| Jaarlijks | > 250 | > 50,000 |
| Levensduur | > 500 | > 100,000 |
Ongeacht of een specifiek schijfmodel is opgenomen in de tabellen van dit artikel, zijn alle gegevens opgenomen in onze Drive Stats-dataset.
Uitvalpercentages over de gehele levensduur
Levensduur uitvalpercentages van Backblaze harde schijven
Rapportageperiode eindigend op: 30 juni 2026 inclusief. Criteria: Schijfmodellen met > 500 schijven en > 100.000 levensduur-schijfdagen.
| Fabrikant | Model | Grootte (TB) | Aantal schijven | Gem. leeftijd (Maanden) | Schijfdagen | Uitvallen | AFR (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HGST | HUH721212ALE600 | 12 | 2,599 | 77.4 | 6,351,520 | 111 | 0.64 |
| HGST | HUH721212ALE604 | 12 | 13,196 | 57.7 | 25,209,144 | 1,224 | 1.77 |
| HGST | HUH721212ALN604 | 12 | 9,694 | 79.8 | 27,776,092 | 1,858 | 2.44 |
| Seagate | ST8000DM002 | 8 | 6,903 | 107.3 | 33,679,046 | 1,418 | 1.54 |
| Seagate | ST8000NM005 | 8 | 13,112 | 97.1 | 46,308,955 | 2,515 | 1.98 |
| Seagate | ST10000NM0086 | 10 | 965 | 92.1 | 3,652,808 | 328 | 3.28 |
| Seagate | ST12000NM0007 | 12 | 972 | 31.7 | 37,413,220 | 2,307 | 2.25 |
| Seagate | ST12000NM0008 | 12 | 18,521 | 69.8 | 44,683,877 | 2,612 | 2.13 |
| Seagate | ST12000NM000J | 12 | 1,079 | 21.5 | 730,603 | 22 | 1.10 |
| Seagate | ST12000NM001G | 12 | 13,177 | 62.3 | 26,300,571 | 723 | 1.00 |
| Seagate | ST14000NM001G | 14 | 10,498 | 61.2 | 20,975,305 | 795 | 1.38 |
| Seagate | ST14000NM0138 | 14 | 1,235 | 56 | 2,878,064 | 464 | 5.88 |
| Seagate | ST16000NM001G | 16 | 35,100 | 43.1 | 47,227,179 | 876 | 0.68 |
| Seagate | ST24000NM002H | 24 | 9,631 | 12.1 | 3,640,687 | 323 | 3.24 |
| Toshiba | MG07ACA14TA | 14 | 37,171 | 65.4 | 78,387,008 | 2,293 | 1.07 |
| Toshiba | MG07ACA14TEY | 14 | 989 | 41.1 | 1,324,965 | 64 | 1.76 |
| Toshiba | MG08ACA16TA | 16 | 39,932 | 33.2 | 41,520,709 | 1,213 | 1.07 |
| Toshiba | MG08ACA16TE | 16 | 6,306 | 49.9 | 10,113,070 | 341 | 1.23 |
| Toshiba | MG08ACA16TEY | 16 | 4,857 | 52.1 | 8,475,023 | 564 | 2.43 |
| Toshiba | MG09ACA16TE | 16 | 905 | 6.1 | 169,812 | 6 | 1.29 |
| Toshiba | MG10ACA20TE | 20 | 25,270 | 12.1 | 9,324,427 | 202 | 0.79 |
| Toshiba | MG11ACA24TE | 24 | 9,620 | 5.8 | 1,694,377 | 23 | 0.50 |
| WDC | WUH721414ALE6L4 | 14 | 8,635 | 63.5 | 17,127,349 | 254 | 0.54 |
| WDC | WUH721816ALE6L0 | 16 | 2,970 | 52.8 | 4,934,292 | 162 | 1.20 |
| WDC | WUH721816ALE6L4 | 16 | 26,827 | 37.2 | 30,895,588 | 471 | 0.56 |
| WDC | WUH722222ALE6L4 | 22 | 45,665 | 19 | 26,618,389 | 423 | 0.58 |
| WDC | WUH722626ALE6L4 | 26 | 7,212 | 3.4 | 736,527 | 17 | 0.84 |
| Totaal | 353,041 | 558,148,607 | 21,609 | 1.41 |
Observaties en opmerkingen
De levensduur-AFR is consistent. We zien dit kwartaal een lichte stijging naar 1,41%.
Vier modellen zijn niet opgenomen in de levensduurtabel omdat ze niet voldeden aan het minimum aantal schijven:
- Seagate ST8000NM000A (8TB) — 239 schijven
- Seagate ST14000NM000J (14TB) — 497 schijven
- Seagate ST16000NM000J (16TB) — 171 schijven
- Seagate ST16000NM002J (16TB) — 467 schijven
Interessant is dat de eerste drie op deze lijst ook op onze lijst met nul uitvallen stonden.
Over schijven met een hoge capaciteit
Onlangs hebben we in deze serie veel tijd besteed aan schijven met een hoge capaciteit. De "20TB+ club" is gegroeid van een curiositeit naar meer dan 25% van de schijven in de dataset van dit kwartaal, en de implementatie blijft zich concentreren aan het hogere uiteinde van het bereik.
Als industrie volgen we de gestage beweging naar schijven met een hogere capaciteit—WD kondigde dit jaar een 40TB UltraSMR-schijf aan, met een roadmap die laat zien hoe ze in 2029 op 100TB zullen uitkomen. Een manier waarop fabrikanten de dichtheid verhogen, is door de manier waarop de tracks zelf op de schijf zijn gerangschikt, wat gevolgen heeft voor hoe datacenters gegevens lezen en schrijven.
CMR, SMR en een woord over dakpannen
Harde schijven schrijven gegevens in concentrische tracks. Elke track kan onafhankelijk worden herschreven. Het is belangrijk om te begrijpen dat er een fysiek verschil in grootte is tussen de lees- en schrijfkoppen in een harde schijf.
Bij Conventional Magnetic Recording (CMR) liggen deze tracks naast elkaar met een tussenruimte (guard space). Shingled Magnetic Recording (SMR) verandert de geometrie van de tracks. De tracks overlappen elkaar, vergelijkbaar met dakpannen (shingles).
Deze techniek werkt omdat de schrijfkop van een schijf een bredere track neerlegt dan de leeskop nodig heeft om de gegevens op te halen. Door een deel van elke track te laten overlappen met de volgende, blijven de gegevens leesbaar terwijl er meer op de platter past. Afhankelijk van de implementatie kan dit ongeveer 10% tot 25% meer capaciteit opleveren.
De trade-off lijkt ook op echte dakpannen: iets in het midden veranderen kan de laag die eroverheen ligt verstoren. SMR organiseert tracks in banden of zones, waardoor het bijwerken van gegevens kan vereisen dat de schijf—of de software die deze beheert—een groter gedeelte herorganiseert.
Afhankelijk van de implementatie zijn er verschillende varianten van SMR:
- Drive-managed SMR: De firmware van de schijf regelt de plaatsing van gegevens en het herschrijven van banden. Voor de host lijkt het op een conventioneel block-apparaat, maar de schrijfprestaties kunnen onvoorspelbaar worden.
- Host-managed SMR: Het besturingssysteem of de applicatie schrijft gegevens sequentieel binnen aangewezen zones. Dit vereist compatibele software, maar geeft de host meer controle.
- Host-aware SMR: Ondersteunt SMR-bewuste commando's terwijl een zekere compatibiliteit met conventionele workflows behouden blijft.
CMR vs. SMR: Wat is het verschil?
| Kenmerk | CMR | SMR |
|---|---|---|
| Track-indeling | Naast elkaar, met tussenruimte | Overlappend, als dakpannen |
| Capaciteit (vergelijkbare platters) | Basislijn | Ongeveer 10%–25% hoger |
| Lezen | Voorspelbaar | Over het algemeen vergelijkbaar |
| Sequentiële schrijfacties | Zeer geschikt | Zeer geschikt |
| Willekeurige herschrijfacties | Elke track kan direct worden bijgewerkt | Kan herorganisatie van een band of zone vereisen |
| Wie beheert de complexiteit? | Standaard storage stack | Schijffirmware of SMR-bewuste hostsoftware |
| Beste toepassing | Algemene workloads | Sequentiële of append-georiënteerde workloads |
Wat CMR vs. SMR betekent voor een datacenter
De aantrekkingskracht is simpel: meer terabytes per schijfsleuf, in dezelfde rackruimte, met een vergelijkbaar stroomverbruik per schijf. Dit kan zowel de kosten per terabyte als de watts per terabyte verbeteren zonder dat er een nieuw gebouw hoeft te worden neergezet. Op datacenterschaal wordt een bescheiden winst in dichtheid een zeer groot getal met een dollarteken ervoor.
SMR is echter afhankelijk van de vorm van de workload. Sequentiële en append-georiënteerde schrijfacties passen goed bij de architectuur; frequente kleine herschrijfacties zorgen voor meer werk. Afhankelijk van het type SMR moet de softwarestack mogelijk zones herkennen en gegevens dienovereenkomstig plaatsen.
Dat maakt de kwalificatie minder een kwestie van "de schijf vervangen" en meer van "het project plannen". Capaciteit en AFR blijven belangrijk, maar dat gelden ook de aanhoudende schrijfprestaties, rebuild-prestaties, parity- of erasure-coding overhead, firmware en de storage-software boven de schijf.
Hoe zit het met HAMR?
HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) is een technologie waarbij een microscopisch klein punt op de platter kortstondig met een laser wordt verhit tijdens het schrijven van gegevens. De hitte stelt de schijf in staat om te schrijven naar kleinere, stabielere magnetische korrels, waardoor er meer gegevens op elke platter passen. Waar traditionele platters vaak van aluminiumlegeringen zijn gemaakt, is glas standaard in 2,5-inch HAMR-schijven en steeds gebruikelijker in high-capacity 3,5-inch HAMR-ontwerpen.
Omdat deze technieken verschillende problemen oplossen, kunnen fabrikanten ze combineren. Het antwoord op de vraag "SMR of HAMR?" is dus meestal "beide".
Wat betekent dit voor Drive Stats?
Er bevinden zich momenteel geen SMR-schijven in de vloot van Backblaze, en geen van de schijven in de bovenstaande tabellen is "shingled". SMR wordt echter breed ontwikkeld in de industrie, en "niet vandaag" betekent niet "nooit".
We zullen dit op dezelfde manier aanpakken als we deden bij de eerste schijven met een hoge capaciteit: zodra SMR-schijven in de vloot terechtkomen, markeren we welke het zijn en analyseren we hun AFR's.
Volledige dataset verkrijgen
De volledige dataset die is gebruikt voor de tabellen en grafieken in dit rapport is beschikbaar op onze Hard Drive Test Data-pagina. Je kunt deze gegevens gratis downloaden en gebruiken voor eigen doeleinden, mits je aan drie voorwaarden voldoet:
- Je citeert Backblaze als bron als je de gegevens gebruikt;
- Je accepteert dat je volledig verantwoordelijk bent voor hoe je de gegevens gebruikt;
- Je verkoopt deze gegevens niet aan anderen; ze zijn gratis.
Groetjes,